KONST / Skulptur & konsthantverk / Träskulptur 16737085
nr 1673 7085
Carl Johan Trygg
(1887-1954), Sverige
Träskulptur, Carl Johan Trygg (1887-1954), (tillskriven), Fingerkrok, otydlig signering, daterad 1917. Längd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 23 cm
Kondition: slitage, spricka/ sprickor
Carl Johan Trygg, svensk-kanadensisk träsnidare född 1887, död 1954.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 20 januari 2025
kl 20:03:16
20/1 17:27:24
Carl Johan Trygg
Läs mer om Carl Johan Trygg